facebook    twitter

Üye Giriş FormuAra

Yayınlarımız

İş Hukukunda Gündem Gazetesi

Gazeteye Abone
Olmak İçin Tıklayınız

basindabiz

İş Birliği Yaptığımız Kuruluşlarİşverene, İşçinin Verdiği Zarar Sebebiyle İş Sözleşmesini İhbarsız Feshetme Hakkı PDF Yazdır E-posta
Yazar İŞHUKUKU ENSTİTÜSÜ   
Cuma, 02 Ekim 2015 10:13

Birçok çalışma kolunda işçiler yapılan iş dolayısıyla gerek işyerine gerekse işveren yahut üçüncü kişilere maddi veya manevi zararlar verebilmektedirler. Özellikle araç kullanımının ve üçüncü kişilerle ilişkilerin yoğun olduğu sektörlerde verilen hasar yapılan işin kaçınılamaz bir parçası halini almıştır. 

İşte bu sebeple İş Kanunu 25/II-ı bendi ile işverene, işçinin verdiği zarar sebebiyle iş sözleşmesini ihbarsız feshetme hakkı tanımıştır. Bu maddeye göre; “İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi, işyerinin malı olan veya malı olmayıp da eli altında bulunan makineleri, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri otuz günlük ücretinin tutarıyla ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratması” halinde işveren işçinin iş sözleşmesini ihbarsız olarak feshedebilir. 

Cuma, 02 Ekim 2015 13:36 tarihinde güncellendi
Devamını oku...
 
Mevsimlik İşçinin İşe İade Talebi Mahkemece Reddedildi! PDF Yazdır E-posta
Yazar İŞHUKUKU ENSTİTÜSÜ   
Perşembe, 17 Eylül 2015 17:29

Yargıtay 9'uncu Hukuk Dairesi 12.06.2007 tarihli, 2007/8472 E. 2007/18732 K. sayılı kararı ile mevsimlik işçinin açtığı işe iade davasında davalı işveren tarafından her yıl sözleşme askıya alındığı için işçinin işe iade isteğinin reddinin gerektiği yönünde bir karar verdi. 

Karara konu olan olayda davacı; feshin geçersizliğine ve işe iadesine karar verilmesini istedi. Davacının davalıya ait işyerinde mevsimlik işçi olarak çalıştığı, iş sözleşmesinin belli aralıklarla askıya alınıp tekrar başlatıldığı, davacı tarafından fesih olarak değerlendirilen ve bu davanın konusu yapılan askıya alma işleminden bir süre sonra davacının tekrar işe başlatıldığı anlaşıldı. Mevcut olgulara göre davalı işverence iş sözleşmesi feshedilmemiş olup, her yıl yapıldığı gibi askıya alınmış olduğundan davanın reddine karar verilmesi gerektiği yüksek mahkeme tarafından tespit edilmiştir.

Devamını oku...
 
Devlet Hava Meydanları İşletmelerine Havaalanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele Memuru Alımlarında "Erkek Olma" Şartı Kaldırıldı PDF Yazdır E-posta
Yazar hakan alkan   
Pazartesi, 14 Eylül 2015 08:30

Geçtiğimiz günlerde DHMİ (Devlet Hava Meydanları) Genel Müdürlüğü tarafından yapılan Havaalanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele (ARFF) personelinde aranacak özellikler başlığı altında yer verilen "Erkek olmak" şartının mahkemeye yapılan şikayet çerçevesinde kaldırılmasına karar verildi.

 

 

Pazartesi, 14 Eylül 2015 08:38 tarihinde güncellendi
Devamını oku...
 
Ombudsman: Kanun Değişmeli PDF Yazdır E-posta
Yazar hakan alkan   
Salı, 15 Eylül 2015 12:23

Türkiye Cumhuriyeti Kamu Başdenetçisi gelen şikayet üzerine sendika başkanı olan ilgilinin merkez teşkilattan, taşra teşkilatına görevlendirilmesine ilişkin işlemin iptal edilmesine karar verdi.

Devamını oku...
 
UYUŞMAZLIK KARARI PDF Yazdır E-posta
Yazar İŞHUKUKU ENSTİTÜSÜ   
Çarşamba, 09 Eylül 2015 10:46

Uyuşmazlık Mahkemesi güncel kararına göre; Türk Telekom işçileri davalarını idari yargıda değil, adli yargıda açacaklar.

Ayrıntıları yazının devamında okuyabilirsiniz.

Çarşamba, 09 Eylül 2015 14:21 tarihinde güncellendi
Devamını oku...
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 5 - 39

Soru Gönder

Kimler Sitede

Şu anda 41 ziyaretçi çevrimiçi

İş Hukukuyla İlgili Linkler